اختلالات رنگ دانه ای پوست

اختلالات رنگ دانه ای پوست

رنگدانه های پوست  یا همان ملانین ها، سلول هایی هستند که وظیفه تولید رنگ پوست بدن را برعهده دارند. در برخی موارد ممکن است اختلالاتی در رنگدانه های پوستی ایجاد شود که این مشکلات می تواند مادرزادی یا اکتسابی باشند، هر گونه اختلالی در رنگدانه منجر به فرط فعالیت یا کاهش فعالیت آن خواهد شد. اختلالات رنگدانه ای به دو صورت بروز می کنند: یا اینکه پوست تیره تر می شود و یا اینکه پوست روشن تر می شود. در کل می توان این اختلالات را به سه دسته تقسیم می شوند:

  • اختلال عملکردی در تشکیل رنگدانه ها و ترشح آن ها
  • اختلال در انتقال سلول های رنگدانه ای
  • اختلال در تعداد رنگدانه ها

هر گونه تغییرات رنگدانه ای پوست می تواند باعث ایجاد مشکلات روحی و روانی شود، همچنین تغییرات رنگدانه ای می تواند منجر به افسردگی و ایجاد اختلال در زندگی طبیعی شخص شود. در برخی موارد که دلیل اصلی این اختلال بصورت صحیح تشخیص داده نشود و درمان نامناسب صورت بگیرد، ممکن است مشکل شدیدتر شود و این اختلال بصورت گسترده تر روی سطح پوست نمایان گردد. در حقیقت رنگدانه های پوست یا همان ملانین به عنوان یک ضد آفتاب طبیعی بدن می باشند، و پوست را در برابر اشعه ماورای بنفش خورشید محافظت می نمایند. اگر فردی در معرض تابش شدید اشعه آفتاب قرار بگیرد، سلول های رنگدانه ای بدنش ملانین بیشتری تولید کرده تا سطح پوست را در برابر آسیب آفتاب محافظت نماید، لذا لکه های قهوه ای تیره پوستی در اثر تجمع ملانین در پوست بوجود می آیند.

شایان ذکر است که اختلالات رنگدانه ای منجر به ایجاد بیماری های مختلفی می شود، از جمله:

  • ویتیلیگو یا پیسی: در این بیماری قسمت هایی از پوست به دلیل ایجاد اختلال در سلول های رنگدانه، سفیدتر از سایر مناطق پوست می شود. در حقیقت پیسی یک بیماری خود ایمنی به شمار می رود.
  • خال: اگر سلول های رنگدانه ای در قسمت هایی از بدن بیش از حد تولید شوند، منجر به تغییر رنگ در آن قسمت می شوند. در موارد معدودی ممکن است خال، سرطانی باشد.
  • لکه های صورت: شایع ترین نوع این بیماری عبارتست از کک و مک، ملاسما، لنتیگو و خال های روی پوست.

دلایل ایجاد اختلال رنگدانه ای

هنگامی که لکه های تیره روی سطح پوست بیمار دیده می شود، می توان گفت سلول های رنگدانه ای افزایش یافته و باعث ایجاد این لکه ها شده اند. برخی دلایل ایجاد این اختلالات عبارتند از: برخی از بیماری ها، زمینه وراثتی و ژنتیکی، بیماری های التهابی و عفونی پوستی، عوامل شیمیایی، بیماری های هورمونی، مشکلات تغذیه ای مثل کمبود ویتامین ها، تاثیر برخی از داروها، سرطان پوست.

درباره نویسنده

پاسخ