تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس

برای جوانسازی پوست از سمی مهلک و کشنده به نام بوتاکس استفاده می شود که در حیطه پزشکی با پیشرفته تر شدن علم اتفاق بسیار جالب و چشمگیری  می افتد. برای از بین بردن چین و چروک ها در پوست از تزریق بوتاکس استفاده می کنند که توسط تزریق مایعی کم می باشد که این مایع عضلات صورت را  تا 6 ماه فلج می کند. یکی دیگر از کاربردهای تاثیرگذار که منجر به جوانسازی پوست فرد می باشد از بین بردن چین های خطوط اطراف چشم ،  خطوط پیشانی ، کنار لب ها می باشد.

تزریق بوتاکس

 

لازم به ذکر می باشد که  بهترین نوع استفاده از بوتاکس بستگی به وضعیت بیمار دارد. در کلینیک دکتر شبنم مهدوی معمولا دو نوع بوتاکس مورد استفاده قرار می گیرد :

  • بوتاکس نورونوکس کشوره کره
  • بوتاکس دیپورت

بوتاکس واثراتش

یکی از شایع ترین روش ها برای زیبایی در دنیا تزریق بوتاکس می باشد . بوتاکس یکی از قویترین سم هاست که برای درمان 50 نوع بیماری مورد استفاده قرار می گیرد و با تزریق یک میلینیوم گرم این سم تمام ماهیچه های غیراردای و ارادی انسان فلج می شود ولی برای زیباسازی بدن به ویژه پوست پرکاربرد است .

چگونگی تشکیل این سم

بوتاکس از یک نوع مسمویت غذایی کشنده در سوسیس در اوایل قرن  19 میلادی  شناخته شد کلمه بوتولوس معادل کلمه  سوسیس می باشد و  در واقع این سم از یک باکتری به نام کلوستریدیوم بوتولینوم  تشکیل شده است .

کاربرد و تاریخ شروع بوتاکس برای درمان و زیبایی

به خاطر فعالیت بیش از حد ماهیچه ها و برای  برطرف کردن و از بین بردن چین و چروک ها  در زیبایی  در دهه 80 از بوتاکس استفاده شد. و در دهه 50 قرن بیستم  برای استفاده درمانی مثل گرفتگی ماهیچه ها در حنجره ، مری ،چشم ، صورت ،اندامها و گردن کاربرد داشته است.

مکانیزم اثر آن چیست؟

در بوتاکس هنگامی که عضله منقبض و ضعیف  می شود همانند زمانی می باشد که عصب یک ماهیچه  به طور موقت قطع می شود بوتاکس از ترشح ماده ای شیمیایی به نام استیل کولین به ماهیچه جلوگیری می کند برای شروع انقباض و فعالیت ماهیچه ها باید از اعصاب فرمان بگیرند.

فلج شدن عضله در مدت زمان 2 تا 6 ماه می باشد که عضله شروع به انقباض و حرکت می کند البته بعد ازآغاز  ترشح  مجدد استیل کولین .

آیا فلج شدن عضله همیشگی است؟

خیر. اثر این دارو بین ۲ تا ۶ ماه می‌باشد و پس آن ترشح استیل کولین مجددا آغاز شده و عضله شروع به حرکت و انقباض می‌کند.

موارد مصرف بوتاکس در زیبایی 100 واحد  و حداکثر 600 واحد می باشد .

چگونه تزریق آن در صورت میتواند چین و چروک را از بین ببرد؟

وجود خطوط در صورت به خاطر انقباض و فعالیت بیش از اندازه ماهیچه ها می باشد که کار بوتاکس از کار انداختن موقت ماهیچه می باشد.

 تزریق بوتاکس چه گونه انجام می شود ؟

تزریق بوتاکس در مطب انجام می شود و نیازی به بی حسی یا بیهوشی نیست .تزریق باید توسط پزشک با تجربه صورت بگیرد زیرا تزریق بوتاکس در ناحیه ای که تزریق می شود آن ناحیه به صورت موقت فلج می شود بنابراین تزریق بسیار مهم است و باید در محل مناسب تزریق شود. برای مثال اگر این تزریق در اطراف دهان تزریق شود باعث می شود به هنگام صحبت کردن به مشکل برخورد کنید .به همین دلیل می گوییم در جای معتبر تزریق را انجام دهید تا مشکلی ایجاد نشود این تزریق با سوزن های بسیار ظریف در قسمت های مختلف صورت مانند پیشانی ، زیرچشم و … انجام می شود .قبل از اینکه پزشک تزریق بوتاکس را انجام دهد محل مورد نظر را ضد عفونی می کند و سپس به محل مورد نظر تزریق وارد می کند که امکان دارد کمی قرمزی و سوزش احساس شود که بعد از چند ساعت برطرف می شود .

دوام بوتاکس

 دوام بوتاکس معمولاً بین 4 تا 6 ماه می توان تخمین زد و بعد از گذشت این مدت باید دوباره تمدید شود .اگر مراحل تزریق بوتاکس را به فاصله ی مرتب انجام دهید ماندگاری بهتر و فاصله ی تزریق می تواند طولانی تر باشد .

عوارض بوتاکس

تزریق بوتاکس به طور کلی عوارض خاصی ایجاد نمی کند ولی امکان دارد عوارض موقتی بعد از تزریق بوتاکس ایجاد شود  که این عوارض مانند سوزش یا قرمزی کوتاه مدت است و در بعضی مواقع امکان دارد فرد دچار افتادگی پلک شود جای هیچگونه نگرانی نیست زیرا  بعد از مدت کوتاهی برطرف می شود .

سایر خدمات دکتر شبنم مهدوی :

لیزر فرکشنال

درمان کک و مک

جوانسازی پوست

تزریق ژل

و . . .

با تشکر مدیریت سایت کلینیک دکتر شبنم مهدوی .

 

درباره نویسنده

پاسخ