درمان کک و مک

درمان کک و مک

کک و مک یا لکه های قهوه ای رنگ ، تعدادی از خال ها و یا لکه های تیره رنگ هستند که بر رو ی پوست ایجاد می شوند و اغلب در نواحی سینه ، پوست صورت ،  در جلوی بازو ، و پشت دست ها مشاهده می شود . کک و مک معمولا در کسانی که موی بلوند و یا قرمز ، پوست روشن ، چشم های خاکستری ، سبز ، آبی دارند ایجاد می شود . همچنین این لکه ها  بر روی پوست و در بدو تولد هر فردی به وجود می آید و در نتیجه در  فصل تابستان ، بیشتر می شوند و در فصل زمستان بدون هیچ  درمانی از بین می روند . کک و مک  معمولا پس از 40 تا 45 سالگی  برطرف می شود و هیچ اثری از آن باقی نمی ماند.

درمان کک و مک با استفاده از لیزر بستگی به عوامل  مختلفی دارد . پزشکان ، وضعیت تمامی لکه ها و خال هایی که غیر طبیعی هستند را مورد بررسی قرار می دهند تا مطمئن شوند که هیچ یک از آن ها بدخیم نیستند و به آزمایش های دقیق تر نیاز نداشته باشند . در صورتی که پزشک مشکوک به بدخیم بودن این لکه ها باشد ، درمان با استفاده از لیزر برای فرد امکان پذیر نخواهد بود . اما در حالتی که این  لکه ها بدخیم نباشند بهترین گزینه برای درمان آن ها استفاده از لیزر است .

دلایل ایجاد کک و مک :

عواملی که در ایجاد کک و مک تاثیر بسیار زیادی دارند :

  • ژنتیک
  • اگزرودرما پیگمنتوسام
  • قرارگرفتن در معرض مستقیم نور خورشید

درمان-کک-و-مک-صورت

معمولا کک و مک به این دلیل در صورت به وجود می آید که سلول های پوست ، رنگدانه ای به نام ملانین به وجود می آورند .
ملانین نوعی ماده است که سبب رنگی شدن پوست می شود و در هنگام تابیدن نور خورشید به  پوست ، این امکان را فراهم می کند که پوست برای حفاظت از لایه های زیرین خود ، میزان بیشتری از رنگدانه ملانین را تولید کند . در چنین وضعیتی ، اگر ملانین در یک ناحیه به میزان بیشتری تولید شود ، باعث ایجاد کک و مک در آن منطقه می شود . همچنین نور خورشید این امکان  را  می دهد که کک و مک هایی که از قبل در پوست وجود داشته ،  تیره تر شوند .
معمولا لکه هایی که در دوران بارداری و  یا  مصرف قرص های پیشگیری از بارداری بر روی پوست ایجاد می شوند ، ملاسما یا ماسک بارداری می گویند همچنین  در صورتی که فرد در معرض نور خورشید قرار بگیرد لکه ها تیره تر می شوند .  بعضی از لکه های پوستی  به شکل خال‌های صاف و بزرگ هستند که در سنین میانسالی و در اثر قرارگیری در نور خورشید بر روی پوست به وجود می آید  که به آن   لکه‌های پیری، لکه‌های جگری یا لنتیجین‌ها می گویند .
به این نکته توجه داشته باشید که نورخورشید با توجه به قدرتی که دارد سبب سرطانی شدن بعضی از سلول های پوست می شود .
به همین خاطر بسیاری از پزشکان پیشنهاد می کنند که با استفاده از ضد آفتاب ، از پوستتان در مقابل نور خورشید حفاظت کنید .
انجام این کار تا حد زیادی از بروز کک و مک ممانعت به عمل می آورد .

درمان-کک-و-مک
مزایای رفع کک و مک با لیزر :

  • بدون درد
  • ارزان و کم هزینه می باشد
  • خال‌های پوستی ناخواسته، به طور کامل از بین می روند
  • نرخ موفقیت در این روش بیشتر است

در حقیقت میزان درد و ناراحتی عمل رفع کک و مک با لیزر آن قدر کم است که پزشکان قبل از آن از هیچ مواد بی حسی استفاده نمی کنند . همچنین در این روش مراقبت های پس از عمل بسیار ساده و آسان است . در نتیجه احتمال دارد که در نواحی مورد نظر ، میزان بسیار کمی حالت پوسته پوسته به وجود آید اما جای هیچ گونه نگرانی نیست و پس از مدتی ، این علائم رفع می گردد .

روش رفع کک و مک با لیزر

کک و مک با استفاده از لیزر از بین می روند . لیزر می تواند لکه های بسیار ریز را برطرف کند . همچنین روش های دیگری برای رفع کک و مک با لیزر وجود دارد که می توان به روش لایه برداری با لیزر اشاره کرد . زمانی از این روش استفاده می شود که پوست در برابر نور خورشید آسیب بسیار جدی دیده باشد و یا اینکه بیمار قصد داشته باشد همراه با درمان لک صورت ، چروک‌ها و خطوط روی پوست را از بین ببرد .

آیا روش لیزر برای رفع کک و مک کارایی دارد؟

همانطور که معلوم است لیزر جهت درمان مختلفی مثل جوش های پوستی و آکنه به کار برده می شود اما امروزه یکی از بهترین روش ها جهت  درمان کک و مک شناخته شده است .

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.
با تشکر، مدیریت سایت دکتر شبنم مهدوی

درباره نویسنده

پاسخ